Olejki do sauny - jak wybrać?

aromaterapia w saunie

Słyszałeś o ich doskonałych właściwościach, a teraz chcesz przetestować naturalne olejki do sauny na własnej skórze? W dzisiejszym blogu podpowiadamy jak wybrać zapachy do sauny, a także przedstawiamy ich korzystne działanie na ciało i duszę człowieka. Mamy nadzieję, że po lekturze będziesz wiedzieć jakie olejki eteryczne do sauny najlepiej wybrać, aby spełniły one Twoje oczekiwania.

Olejki do sauny - ale po co?

Zastanawiasz się, czy olejki zapachowe do sauny działają oraz po co je dodawać? Aromaterapia jest znanym od wieków sposobem na poprawę samopoczucia i zdrowia, wykorzystującym aromatyczne olejki. A więc jesteś fanem sauny, a dodatkowo chcesz się odprężyć, wyciszyć, lub wręcz przeciwnie, nabrać energii, rozważ wykorzystanie olejków do sauny. Warto stosować olejki eteryczne nie tylko po to, aby uatrakcyjnić kąpiel parową kuszącym aromatem. Pamiętaj także o ich pozytywnym wpływie na organizm.

Olejki eteryczne - jakie wybrać?

Najlepiej wybrać olejki eteryczne do sauny, które powstają wyłącznie z naturalnych ekstraktów roślinnych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wykazują się one najlepszymi właściwościami. Możesz stosować zapachy do sauny z pojedynczych roślin, a także kompozycje zapachowe, które często mają ukierunkowane działanie. Najpopularniejsze rodzaje olejków zapachowych do sauny to aromaty:

 • cytrusowe - obniżają stres i zmęczenie, działają pobudzająco np. olejek cytrynowy;
 • leśne - polecane szczególnie przy chorobach górnych dróg oddechowych, działają uspokajająco i odświeżająco np. olejek sosnowy;
 • ziołowe - polecane przy różnych schorzeniach, korzystnie oddziałują na cały organizm np. olejek rozmarynowy;
 • kwiatowe - poprawiają samopoczucie, mają także doskonałe właściwości pielęgnacyjne np. olejek lawendowy.

Olejki eteryczne możesz stosować w zależności od swojego humoru oraz aktualnych potrzeb. Możesz także mieszać różne zapachy, aby tworzyć unikalne kompozycje, które będą Ci odpowiadać.

Jaki olejek do jakiej sauny?

Wśród saun można wyróżnić sauny suche, parowe oraz infrared (działające dzięki podczerwieni). Podpowiadamy jakie olejki do sauny wybrać w trzech wymienionych wyżej  przypadkach. Oczywiście to tylko wskazówki, którymi możesz, ale nie musisz się kierować. Wybieraj zapachy tak, aby przebywanie wśród aromatu olejków eterycznych było dla Ciebie przyjemnym i wyjątkowym doznaniem. A więc jakie zapachy do sauny wybrać?
W saunie suchej najlepiej sprawdzą się słodkie aromaty owocowe, korzenne, leśne, kwiatowe czy ziołowe. Możesz dowolnie łączyć olejki eteryczne do sauny z podanych kategorii lub stosować je pojedynczo.
W saunie parowej zaleca się stosowanie olejków zapachowych owocowych, kwiatowych, ziołowych, leśnych, korzennych, a także ich mieszanek.
Podobne nuty zapachowe można także stosować w saunie infrared.
Aromaterapia to doskonały sposób, aby się odprężyć, ale także zwalczyć zły nastrój czy pewne dolegliwości. Olejki zapachowe do sauny są w gotowości, aby Ci pomóc. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar - co za dużo to niezdrowo. Warto także mieć na uwadze zasady saunowej etykiety - nieco więcej piszemy o niej poniżej.

Jak stosować olejki zapachowe do sauny?

Istnieje kilka zasad, których obowiązkowo należy przestrzegać stosując olejki do sauny. Chodzi nam nie tylko o etykietę, ale także o sposób prawidłowego posługiwania się olejkami eterycznymi.

Saunowa etykieta mówi: jeśli korzystasz z publicznej sauny i chcesz użyć olejków zapachowych pamiętaj, aby zapytać o zgodę personel, a także inne osoby, które korzystają z sauny razem z Tobą. Twój ulubiony zapach może nie przypaść do gustu innym. Dodatkowo, ze względu na swoje specyficzne właściwości, niektóre olejki np. rozmarynowy, mogą wywoływać ataki padaczki.

Jak prawidłowo stosować olejki zapachowe do sauny?

 • Nigdy nie używaj olejków nierozcieńczonych (ich składniki często są łatwopalne!).
 • Rozcieńczaj olejki eteryczne w wodzie, najlepiej dodawać około 1 kroplę zapachu na 100 ml wody.
 • Pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej - zbyt duże stężenie olejków może wywołać np. zaczerwienienie i pieczenie oczu.
 • Olejki możesz stosować pojedynczo, korzystać z gotowych kompozycji, lub dowolnie łączyć zapachy do sauny. W ostatnim przypadku pamiętaj, żeby nie mieszać więcej niż 5 różnych olejków eterycznych.
 • Rozcieńczone w wodzie olejki do sauny możesz stosować rozlewając je na gorące kamienie lub przelewając do specjalnych pojemników, z których będą parować roztaczając przyjemny aromat.

Korzyści ze stosowania olejków zapachowych w saunie

Olejki eteryczne do sauny oddziałują na cały organizm człowieka wchłaniając się przez drogi oddechowe oraz skórę. Wykazują także pozytywne działanie jeśli chodzi o psychikę - pomagają ukoić nerwy, wyciszyć się itd. Korzyści, jakie płyną ze stosowania olejków eterycznych do sauny obejmują między innymi:

 • zmniejszenie napięć mięśniowych, a także ulga w bólach mięśniowych i reumatycznych;
 • pobudzenie krążenia krwii;
 • niwelacja stresu, zmęczenia;
 • ulga w schorzeniach takich jak nieżyt górnych dróg oddechowych, migreny;
 • poczucie odprężenia i głębokiego relaksu;
 • ułatwienie zasypiania.

Jeśli też chciałbyś osiągnąć takie efekty i przetestować olejki zapachowe do sauny na własnej skórze mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W ofercie CosmoSPA znajdziesz najlepsze, w pełni naturalne olejki eteryczne. Polecamy zarówno te jednoskładnikowe, jak i kompozycje o działaniach terapeutycznych np. antystresowym, antycellulitowym, wspomagającym zasypianie.

Polecane produkty