Rodzaje olejków kosmetycznych

olejki kosmetyczne naturalne rodzaje

Kosmetyki naturalne to nie tylko moda na ekologię, ale skuteczna pomoc w pielęgnacji skóry. Czy wiesz, jakie są rodzaje olejów kosmetycznych i jakie mają właściwości? Ta wiedza może się przydać, ponieważ kobiety coraz częściej olejkami zastępują kremy, balsamy do ciała oraz maski do twarzy czy włosów. Rezygnujemy z kosmetyków z podejrzanie długą listą składników na rzecz naturalnych olejków do codziennej pielęgnacji. Poznaj rodzaje olejków kosmetycznych i dowiedz się, jakie jest ich działanie na skórę.

Olejki kosmetyczne - rodzaje

Jest wiele olejów roślinnych, które z powodzeniem stosuje się w kosmetyce. Oleje kosmetyczne można podzielić ze względu na sposób obróbki pestek, nasion, jąder nasiennych lub kiełków. Najczęściej jednak do produkcji wykorzystuje się nasiona i pestki. Możemy wyróżnić dwa rodzaje produkcji:

  • oleje tłoczone na zimno - tłuszcze roślinne pozyskiwane tą metodą są minimalnie przetworzone, a więc zawierają najwięcej właściwości odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • oleje rafinowane - rafinacja to proces oczyszczania w temperaturze dochodzącej do 300ºC, co powoduje znaczną utratę substancji odżywczych oraz często smaku i zapachu charakterystycznego dla danej rośliny. 

Istnieje również podział olejków kosmetycznych ze względu na czas schnięcia:

  • oleje schnące - w kosmetyce polecane do skóry tłustej i problematycznej, zawierają co najmniej 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mogą być przechowywane 3-4 miesiące,
  • oleje półschnące - doskonałe dla skóry mieszanej, normalnej, suchej i dojrzałej, posiadają od 20 do 49% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, należy je przechowywać maksymalnie 4-6 miesięcy,
  • oleje nieschnące - najlepsze do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, zawierają do 19% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mogą być przechowywane 6-8 miesięcy.

Popularne olejki kosmetyczne 

Kosmetyczne oleje bazowe świetnie nadają się do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Odpowiednio łącząc oleje bazowe z olejkami eterycznymi, uzyskasz doskonałe, naturalne kosmetyki. Poznaj rodzaje olejów kosmetycznych, najczęściej wykorzystywanych do pielęgnacji

Olej kokosowy

Należy do kategorii olejów nieschnących. Niekwestionowana gwiazda wśród naturalnych olejów kosmetycznych. Bogaty w witaminę E i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe jest polecany do pielęgnacji włosów niskoporowatych.

Olej arganowy

Reguluje wydzielanie sebum i pozytywnie wpływa na stany zapalne skóry. Ma silne działanie nawilżające, dlatego jest polecany do skóry dojrzałej. Zawiera porządną dawkę witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Olej rycynowy

Zanim olej kokosowy został gwiazdą kosmetyki, to właśnie olej rycynowy cieszył się popularnością. Ma właściwości stymulujące produkcję elastyny i kolagenu. Sprawdza się w pielęgnacji rzęs i brwi, a do tego jest wyjątkowo tani.

Olej z opuncji figowej

Olej z opuncji figowej odpowiada za intensywną regenerację oraz nawilżenie skóry suchej i podrażnionej. Posiada silne właściwości antyzmarszczkowe i wspaniale łagodzi stany zapalne i pracę gruczołów łojowych.

Olej z pestek malin

Kosmetyki zawierające olej z pestek malin dają uczucie miękkości i gładkości skóry. Świetnie sprawdzą się do pielęgnacji cery tłustej i wysuszonej, przywracając jej równowagę.

Olej ze słodkich migdałów

Olej migdałowy jest półschnący, a więc sprawdza się w pielęgnacji skóry mieszanej i normalnej. Podobnie jak inne, popularne olejki kosmetyczne, zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, a witaminę E i A. Łagodzi podrażnienia, suchość i świąd skóry.

Olej makadamia

Należy do grupy olejów nieschnących i zawiera dużą ilość antyoksydantów. Dzięki temu spowalnia starzenie się skóry. Zachwyci osoby, które zmagają się z mało elastyczną skórą, trądzikiem różowatym oraz cerą naczynkową.

Jakie jeszcze rodzaje olejów kosmetycznych są dostępne na rynku? Niemniej popularny jest olej z pestek moreli, który wykorzystuje się do pielęgnacji skóry dzieci oraz suchej i wrażliwej. Wśród wielu kobiet popularne jest olejowanie włosów, które wymaga wiedzy o ich porowatości. Do włosów średnioporowatych polecany jest między innymi olej jojoba, z pestek dyni oraz słonecznikowy. Z kolei do włosów wysokoporowatych najlepszy będzie olej awokado, z orzechów laskowych czy popularny w kuchni olej z pestek winogron. 

Jak odpowiednio dobrać olej do skóry?

Kosmetyki naturalne i oleje roślinne mogą być zbawieniem dla Twojej skóry, tylko jeśli odpowiednio je dobierzesz. Wszystkie oleje należy nakładać na wilgotną skórę, natomiast źle dobrany olej może dodatkowo zaognić stan zapalny lub wywołać reakcję alergiczną. Oleje tłoczone na zimno uczulają bardziej niż oleje rafinowane. Warto przed aplikacją wykonać test, nakładając niewielką ilość oleju na przykład na nadgarstku.

Dowiedz się jaki masz typ skóry - będzie Ci łatwiej zdecydować, który olej kupić. Wiesz już, że są różne rodzaje olejów kosmetycznych pod względem czasu schnięcia. Zanim podejmiesz decyzję o kupnie oleju, sprawdź, do jakiej cery będzie najlepszy. 

Polecane produkty