sposoby na tłustą cerę

Sposoby na tłustą cerę

Tłusta cera może przysporzyć wielu problemów. Nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także może prowadzić do chorób skóry. Nieodpowiednio pielęgnowana potrafi być prawdziwym utrapieniem, ale jej pielęgnacja nie jest niczym skomplikowanym. Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo dbać o przetłuszczającą się skórę twarzy i jakich błędów nie popełniać.

Dlaczego mam tłustą cerę?

Na skórę z nadmiarem sebum najczęściej skarżą się nastolatki w okresie dojrzewania. Jest to naturalny objaw związany ze zmianami hormonalnymi, które dokonują się w tym okresie. U dorosłych tłusta skóra twarzy może być oznaką niezdrowego trybu życia – nadużywania papierosów czy alkoholu, niewłaściwej diety (zbyt dużo tłustych czy pikantnych potraw), długotrwałego stresu lub niedoboru pewnych witamin (zwykle A, E i B2). Łojotokowa cera czasami jest też oznaką chorób, najczęściej o podłożu hormonalnym, a w niektórych przypadkach jest uwarunkowana genami.

Dobry kosmetyk – czyli jaki?

Najważniejszym elementem pielęgnacji skóry tłustej powinno być jej dokładne oczyszczenie. Służą do tego specjalne pianki i żele do mycia twarzy o właściwościach antybakteryjnych. Usuwają one nadmiar sebum, a także dbają o to, by nie namnażały się szkodliwe drobnoustroje. Doskonale sprawdzają się również toniki i płyny micelarne, które mają za zadanie odetkać pory, specjalnie dobrane pudry matujące, a także kremy nawilżające o lekkiej, nietłustej formule.

Jakich błędów unikać?

Bardzo często, chcąc dokładnie oczyścić twarz, myjemy ją kilka razy dziennie. Powoduje to skutek odwrotny od zamierzonego, ponieważ sebum będzie produkowane jeszcze intensywniej. Mycie zostawmy na poranek i wieczór, zaś w ciągu dnia znacznie lepiej jest używać zwykłej chusteczki, którą delikatnie można docisnąć do najbardziej tłustych miejsc. Nie należy także trzeć skóry ręcznikiem czy papierem, ponieważ to jedynie dodatkowo ją podrażni. Powinniśmy też wystrzegać się zbyt częstego stosowania agresywnie działających preparatów – na co dzień wybierajmy raczej łagodne specyfiki. Zadbajmy także o dokładne usuwanie resztek makijażu, ponieważ jego resztki sprzyjają odkładaniu się łoju.

Domowe, łagodne sposoby na oczyszczenie

Najprostszym sposobem na pielęgnację tłustej skóry jest przemywanie jej wacikiem nasączonym wodą różaną. Równie dobrze sprawdzą się różnego rodzaju maseczki. Wystarczy zetrzeć na tarce pół ogórka i zmieszać go z łyżeczką soku z cytryny. Mieszankę nakładamy na twarz na około 15 minut i spłukujemy letnią wodą. Możemy także użyć zaparzonych wcześniej liści zielonej herbaty. Mieszamy je z odrobiną mąki ziemniaczanej, a następnie umieszczamy na twarzy na około kwadrans.

Dobre produkty gwarancją zdrowej cery

Duży wybór odpowiednich kosmetyków na pewno pozwoli każdemu wybrać pasujący do siebie produkt. Jeśli masz wymagającą cerę i szukasz do niej idealnego kosmetyku, sprawdź ofertę dostępną tutaj na cosmospa.pl - na pewno się nie rozczarujesz.