Aromaterapia - na czym polega i jakie olejki stosować?

Aromaterapia co to jest, olejki

Aromaterapia - jak ją stosować, na czym polega i czym właściwie jest? Czy może ona faktycznie przynieść realne korzyści organizmowi? Jeżeli interesuje Cię temat aromaterapii i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat, a także poznać właściwości różnych olejków eterycznych, zapraszamy do lektury. Dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy ten wpis blogowy. Zebraliśmy w nim informacje na temat tego, co to jest aromaterapia, jakie korzyści może Ci przynieść, oraz jakie olejki najlepiej wybrać do jej przeprowadzenia.

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia, zdobywająca coraz większą popularność w ostatnich czasach, to nic innego jak wykorzystanie aromatycznych olejków roślinnych do poprawy samopoczucia. Można powiedzieć, że to leczenie zapachem. Nie jest to jednak nowy wynalazek. Moc pachnących olejów, pozyskiwanych podczas destylacji części roślin, zauważyli i chętnie wykorzystywali już starożytni. Warto wiedzieć, że używane do aromaterapii olejki posiadają wiele cennych dla zdrowia składników. Mogą działać bakteriobójczo, kojąco, rozgrzewająco. Więcej piszemy o nich w dalszej części artykułu, gdzie podpowiadamy, jakie olejki do aromaterapii najlepiej wybrać.

Na czym polega aromaterapia?

Jak stosować aromaterapię? Mamy doskonałą wiadomość - moc zapachów możesz wykorzystać nawet w domowym zaciszu, nie musisz udawać się do salonu SPA. Na czym polega zabieg aromaterapii? Tak, jak już wspominaliśmy, na wykorzystaniu korzystnych właściwości różnego rodzaju roślinnych olejków eterycznych. W zależności od swoich preferencji możesz je wykorzystać na przykład:

 • podczas relaksującej kąpieli,
 • do odprężającego masażu,
 • w kominkach (by wypełnić pomieszczenie zapachem),
 • do parówek (np. aby ulżyć sobie w przeziębieniu),
 • w kompresach i okładach (do zwalczania bólu),
 • do skropienia pościeli (przy problemach ze snem).

Jakie korzyści daje aromaterapia?

Wiesz już, co to jest i na czym polega aromaterapia. Czas pochylić się nad tym, jakie korzyści może przynieść organizmowi. Warto pamiętać o tym, że może być ona stosowana wspomagająco, nie jest to jednak metoda lecznicza w pełni uznawana przez współczesną medycynę. Olejki eteryczne mogą pomóc w nieżycie nosa, ale jeżeli cierpisz na grypę, odwiedź swojego lekarza.

Aromaterapia, w zależności od wykorzystanych do jej przeprowadzenia olejków może przynieść ulgę:

 • w bólu np. głowy, mięśni, bólach menstruacyjnych;
 • przy zatkanym nosie i problemach z układem oddechowym podczas choroby;
 • w przypadku problemów ze snem;
 • w okresach nasilonego stresu;
 • przy obniżeniu nastroju.

Jakie olejki stosować do aromaterapii?

Obecnie możemy wybierać spośród wielu fantastycznych olejków do aromaterapii. Zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne posiadają szeroki asortyment. Warto wobec tego wiedzieć, że nie każdy z oferowanych produktów jest dobry na wszystko. To, jakie olejki do aromaterapii wybierzesz, ma znaczenie! Podpowiadamy, po które z nich warto sięgnąć w różnych przypadkach:

 • przeziębienie - olejki sosnowy, eukaliptusowy, anyżowy. Pomogą w oddychaniu oraz w walce organizmu z wirusami;
 • uczucie ciągłego zmęczenia - olejki z cytrusów np. cytryn, pomarańczy, grapefruitów. Dodają energii;
 • bolące miesiączki - olejki lawendowy lub goździkowy. Najlepiej stosować je podczas kąpieli.

Naturalne olejki do aromaterapii

Jeżeli chcesz kupić naturalne olejki do aromaterapii, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Posiadamy szeroki wybór wysokiej jakości produktów, wśród których każdy klient znajdzie coś dla siebie. Razem z nami możesz czerpać to, co najlepsze z natury.

Polecane produkty