Sól EPSOM - poznaj właściwości lecznicze

sól epsom właściwości

Sól EPSOM ma liczne właściwości lecznicze, znane już od XVII wieku. Od kilkuset lat z powodzeniem wykorzystuje się ją w kosmetyce, przemyśle i rolnictwie. Czym wyróżnia się sól EPSOM, skąd się wzięła oraz jakie ma zastosowania?

Skąd się wzięła sól EPSOM i jak wygląda?

Sól EPSOM znana jest także jako sól gorzka lub sól angielska. To właśnie w Anglii, w XVII wieku, w miejscowości Epsom, odkryto jej pokłady i postanowiono znaleźć dla niej zastosowanie. Na pierwszy rzut oka wygląda jak sól gruboziarnista. Nie ma zapachu, jest za to gorzka w smaku i dobrze rozpuszcza się w wodzie. W swoim składzie ma siarkę i miedź - pierwiastki cenne dla zdrowia i urody. 

Jakie właściwości lecznicze i zastosowanie ma sól EPSOM?

  • Poprawa metabolizmu - gorzka sól była pierwotnie środkiem przeczyszczającym. Dziś spożywanie soli EPSOM może poprawić przemianę materii oraz być naturalnym sposobem na pomoc w walce z zaparciami. 
  • Wspomaganie gojenia się ran i regeneracji skóry - sól gorzka wykazuje działanie łagodzące, które można wykorzystać np. po nadmiernym wystawieniu skóry na słońce. Kompresy z solą EPSOM pomagają w regeneracji skóry oraz przyspieszeniu gojenia się ran, stłuczeń, siniaków, ukąszeń owadów i obrzęków. Sól gorzka jest także korzystna dla sportowców. Dodanie jej do kąpieli odpręża zmęczone mięśnie i niweluje uczucie ciężkości nóg. Wspomaga regenerację po intensywnym treningu, pomaga niwelować skurcze mięśni. Jest pomocna również w walce z łojotokiem, sprzyja osobom zmagającym się z cerą trądzikową oraz z łupieżem. 
  • Działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze - siarka znana jest ze swych właściwości przeciwgrzybiczych, a jej obecność w soli EPSOM pomaga pozbyć się przykrego zapachu stóp (poprzez moczenie ich w ciepłej wodzie z solą) oraz grzybicy i zmiękczeniu skóry. Wspomaga również pozbywanie się z organizmu toksyn i metali ciężkich. Jest więc pomocna w naturalnym odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu. 
  • Działanie relaksujące i uspokajające - stosuje się ją do długich relaksujących kąpieli solankowych. Znajdujące się w niej minerały wnikają przez skórę, kojąc zmysły i odstresowując organizm. Wycisza i ułatwia zasypianie, a zawarty w soli magnez pomaga zredukować napięcie i stres. Dodaje energii i pomaga w regeneracji organizmu. 
  • Wspomaganie pracy układu krwionośnego - wysoka zawartość magnezu ma wpływ na pomoc w działaniu układu krwionośnego. Sól EPSOM ma właściwości rozkurczające, co może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka zawału oraz obniżenia ciśnienia. 

Sól EPSOM ma liczne właściwości, które pomogą poprawić kondycję Twojej skóry czy samopoczucia. Warto po nią sięgnąć i stosować od zewnątrz i wewnątrz, by zapewnić sobie doskonały wygląd i pozytywny nastrój. 

Polecane produkty